Podporujeme oravských študentov, aby konkurovali svetovej špičke. Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Oravská raketa – obzretie sa za ročníkom 2019-2021

Oravská raketa – obzretie sa za ročníkom 2019-2021

Hoci do druhého ročníka našej stredoškolskej súťaže zasiahla pandémia koronavírusu, považujeme ho za jednoznačný úspech.

Pre tých, čo našu súťaž ešte nepoznajú krátke vysvetlenie: študenti stredných škôl dostali zadanie, vymyslieť niečo, čím zlepšia svoje okolie. V škole, v obci, meste… Výber témy bol na nich. Ich jedinou úlohou bolo niečo vymyslieť, zrealizovať a potom odprezentovať svoje výsledky. Tak ako v reálnom živote pritom museli prekonávať neočakávané prekážky (Covid, závisť, ľudskú hlúposť…), improvizovať a robiť ťažké rozhodnutia. Ako skutoční lídri. Jednoducho Občianska a manažérska výchova v jednom a v praxi.

Do súťaže sa zapojilo 21 tímov z 8 Oravských stredných škôl. Celkovo 63 študentov. Hoci víťazom mohol byť len jeden tím (aj keď ceny dostanú viacerí), vzniklo viacero veľmi kvalitných a inšpiratívnych projektov. Vybudovanie komunitného centra v obci, projekt boja proti šikane na školách, vzdelávanie v oblasti prvej pomoci alebo verejné diskusie s cieľom boja proti neznášanlivosti a extrémizmu sú len niektoré. V mnohých prípadoch nás prekvapil zrelý manažérsky prístup účastníkov, ich vynaliezavosť a vytrvalosť. Taktiež sa ukázalo ako správne ponechať výber zadania na študentov samých. Nás samých by nenapadlo, čo všetko sa dá urobiť a kde všade je priestor na zlepšenie. To všetko sa pritom dialo za sťažených podmienok vyvolaných epidémiou koronavírusu.

Hoci sme ešte našim víťazom nemohli odovzdať hlavnú cenu (výlet do Bruselu), začíname už chystať plány do budúcnosti. To, čo sme doteraz videli, nás totiž presvedčilo, že práca s mladými ľuďmi má zmysel. A že práve ona má najväčší potenciál posunúť našu krajinu dopredu.