Podporujeme oravských študentov, aby konkurovali svetovej špičke. Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Súťaž Brusel 2024 pozná víťazov – ide sa na výlet!

3. ročník

Súťaž Brusel 2024 pozná víťazov – ide sa na výlet!

Keď sme po pandemickej prestávke rozbiehali ďalší ročník stredoškolskej súťaže o najlepší projekt na zlepšenie života vo svojej komunite, mali sme obavy. Bude mať kto súťažiť? Vydržia to súťažiaci? Budú projekty za niečo stáť? Obavy sa našťastie ukázali ako neopodstatnené.

26.3. sme totiž v coworkingovom centre NOWORK.SK v Námestove vyhlasovali víťazov a mohli sme teda celú súťaž zhodnotiť. Zapojilo sa 15 tímov zo 7 oravských stredných škôl. Útrapy súťaže vydržalo 7 tímov, z ktorých 6 odprezentovalo svoje projekty.

Témy projektov, ktoré si súťažiaci vyberali sami, nás samých prekvapili. Nečakali sme totiž, v akých všetkých oblastiach sa dá urobiť niečo užitočné. Posúďte sami: ochrana pred kyberšikanou, integrácia nových spolužiakov z Ukrajiny do školských kolektívov, recyklácia použitého šatstva, pomoc seniorom, prevencia pred digitálnymi závislosťami alebo pomoc pre útulok túlavých psov.

Hoci by si výlet do Bruselu za svoju prácu zaslúžil každý tím, porota mohla udeliť cenu len jednému. Víťazom tohto ročníka sa teda stal tím swappers zložený zo študentiek trstenského gymnázia, Barbory Lanďákovej, Hany Lukáčovej a Niny Parišovej. Dievčatá rozbehli úspešný projekt na recykláciu použitého šatstva a vzdelávanie v oblasti udržateľnej módy. Projekt má aj vlastný instagramový profil (TU) a dievčatá veľmi pozorne sledujú všetky možné ukazovatele, aby čo najviac zvýšili svoj dosah.

Bez ohľadu na to, že na výlet do Bruselu môže ísť len jeden tím, v istom zmysle sú víťazmi všetci súťažiaci. Najcennejšou odmenou totiž podľa nás nie je výlet, ale to, čo sa každý pri práci na svojom projekte naučil. Ako nám povedali sami naši študenti a študentky, projekty od nich vyžadovali mnoho vecí, ktoré bežné vyučovanie nežiada: iniciatívu, samostatné rozhodovanie sa, manažovanie tímu alebo prekonávanie najrôznejších prekážok. A to je práve to, o čo v našej súťaži ide. Ešte raz preto gratulujeme víťazom a tešíme sa na ďalšie zaujímavé projekty Oravskej rakety.

P.S.: do Bruselu sa nejde len tak za zábavou. Rovnako ako pri výlete do Dublinu, aj tu máme v pláne stretnúť sa s úspešnými Slovákmi, ktorí tam našu krajinu reprezentujú a ktorí nás všetkých môžu inšpirovať.

Leave a Reply