Podporujeme oravských študentov, aby konkurovali svetovej špičke. Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Výlet do európskeho sídla svetových IT gigantov

Výlet do európskeho sídla svetových IT gigantov

Zabojuj o Dublin 2019 – výlet do európskeho sídla svetových IT gigantov.

Na prelome mája a júna 2019 sme výletom do Dublinu zavŕšili nultý ročník našej súťaže. Spolu s víťazkami, Vanessou Vávrovou, Dominikou Vajduľákovou, Karinou Šprlákovou a ich pani profesorkou Marianou Masnicovou, sme strávili tri dni v hlavnom meste Írska. Náš program bol nabitý a zažili sme veľa zaujímavého. Posúďte sami:

Veľvyslanectvo SR v Írsku

Naša prvá cesta z hotela viedla na slovenské veľvyslanectvo na Merrion Square. Na stretnutí s pánom veľvyslancom Igorom Pokojným a zástupcom vedúceho misie pánom Branislavom Pochabom sme sa dozvedeli o živote v Írsku a o činnosti našej ambasády. Obom pánom ešte raz ďakujeme za vrelé prijatie a povzbudenie.

Google

Vedeli ste, že v google majú zamestnanci okrem iného pod jednou strechou vlastného lekára, psychológa, plaváreň a aj posilňovňu? A že všetko jedlo a pitie je zadarmo? A že Vám dokonca pomôžu pri sťahovaní do Dublinu? Chcú za to len maličkosť – prácu na plný výkon. Toto všetko nám povedal Jakub Drobec. Jakub je dlhoročný googler a v Dubline vedie česko-slovenský tím, ktorý má na starosti predaj produktov google v regióne strednej a východnej Európy. Jakub je dôkazom, že šikovní ľudia od nás sa v cudzine nestratia a môžu zastávať vysoké pozície v akejkoľvek svetovej firme. Ďakujeme za perfektnú prehliadku!

Trinity College

Kto má rád atmosféru z kníh Harryho Pottera by určite nemal vynechať návštevu knižnice Trinity College. Trinity College je najslávnejšia a najstaršia írska univerzita a založila ju v roku 1592 anglická kráľovná Alžbeta I. ako prostriedok upevnenia anglickej nadvlády nad ostrovom. Inak viete, že Angličania nemali o Írsku v minulosti vysokú mienku? Ešte vojvoda Wellington, írsky rodák a víťaz nad Napoleonom, musel vysvetľovať, že to, že sa niekto narodí v stajni (t.j. Írsku), ešte neznamená, že je kôň. Ale späť k Trinity College. Atmosféra univerzitného kampusu je neopakovateľná a nedá sa porovnať z ničím, čo máme na Slovensku. O tom, ako sa na slávnej univerzite študuje a v čom sa štúdium líši od slovenských škôl, nám porozprával ďalší náš krajan, pán Ladislav Timulák, profesor a vedúci tamojšieho doktorandského programu poradenskej psychológie. Ďakujeme za zaujímavý výklad!

Facebook

Aby tých technologických firiem nebolo málo, zašli sme si aj do európskej centrály Facebooku. A mohli sme si napísať pár odkazov na európsky originál legendárnej facebookovskej steny. Čo je inak zaujímavé, vo Facebooku a ani googli sa v niektorých častiach nesmie fotiť. Viete prečo? Pretože tam vznikajú nové tajné projekty. A obe firmy sa boja, aby náhodná fotografia niektorého zo stoviek monitorov niečo neprezradila konkurencii. Takže je celkom dobre možné, že sme boli pri zrode nejakého revolučného produktu a ani sme o tom nevedeli.

Hoci každý z nás prežíval návštevu Dublinu po svojom, mesto a krajina na nás urobili veľký dojem. Na vlastné oči sme totiž videli, ako sa z krajiny, z ktorej ľudia ešte nedávno utekali pred hladom, dá spraviť moderný a otvorený ekonomický tiger. A to všetko bez straty vlastnej identity a tradícií. Naozaj výborná inšpirácia.